Redoviti Program

U našoj SOS igraonici  Zvončica provodimo redoviti dječji program sličan kao u vrtićima.  Program je usklađen sa  pozitivnim zakonskim propisima i suvremenim stručnim preporukama!

Naše su bitne zadaće usmjerene na dijete, na poticanje cjelovitog razvoja djeteta i u skladu s njegovim dobnim i individualnim karakteristikama. U poticajnom okruženju kojeg čine dobro strukturirani centri aktivnosti, bogato opremljeni primjerenim, didaktičkim sredstvima i pomagalima, igračkama, kao i pedagoški neoblikovanim materijalima, djeca imaju mogućnost izbora čime se povećava njihova znatiželja za učenjem kroz igru.  Naša SOS igraonica Zvončica  dostupna je samo u virtualnom svijetu.

Voditeljice Male i Velike igraonice potiču djecu na razne aktivnosti kroz različite teme i projekte na razini vrtića i odgojne skupine. Prostor u kojem djeca svakodnevno borave ispunjen je njihovim uradcima koji na vidljiv način pokazuju njegov razvoj, napredak i stvaralaštvo.

Popis pROGRAMA igraonice



U KUTIĆU KUHINJE  nastaju vrlo kreativne – imitativne igre i aktivnosti iz obiteljskog života i različitih iskustava u druženju s prijateljima, rodbinom. Putem ovih igara dijete bogati svoje iskustvo, uči se različitim ulogama iz obiteljskog života, priređuje rođendane, slavi blagdane, brine se o mlađim i starijim osobama, uči se ravnopravnim odnosima među spolovima…itd.


U KUTIĆU  UREĐENJA nastaju vrlo kreativne igre putem kojih se izražava briga o osobnom izgledu, ljepoti, estetskom izražavanju i kulturno – higijenskim navikama. koristeći se ogledalom prepoznaju se različiti izrazi lica – emocionalno izražavanje -> spoznaju se neverbalni oblici izražavanja. Dakle, putem drugog – maskiranog lica -> preuzimanjem druge životne uloge lakše se izražavamo, razumijemo -> međusobno se učimo uvažavati -> suosjećati s drugim osobama iz neposrednog okruženja.

U KUTIĆU ZA PRESVLAČENJE – PREODJEVANJE KUTIĆ U KOJEM MOGU BITI NETKO DRUGI, DAKLE BILO TKO – Kostimiranje, prerušavanje ” u želji da budem netko drugi” – uvodi dijete u svijet razumijevanja ponašanja osobe koju oponaša. Također, preuzimanjem tuđih uloga uči se raznovrsnim socioemocionalnim odnosima te sutra s lakoćom može preuzimate druge životne uloge. Uči se dramatizaciji – doživljavanju i izražavanju određenih literalnih-umjetničkih sadržaja.

U LIKOVNOM KUTIĆUpredškolsko dijete je vrlo kreativno i najlakše se izražava – razgovara likovnim jezikom. Sve što nam je priroda poklonila – što se nalazi u neposrednom okruženju – možemo upotrijebiti za likovno stvaranje i izražavanje – mogućnosti su raznovrsne.

U KROJAČKOM KUTIĆU jedan je od oblika kreativnog izražavanja i stvaranja, uvodi dijete u svijet mode – upoznaje odjevne predmete i njihovo nastajanje; potiče i razvija maštu stvarajući i ukrašavajući novo-stvorene odjevne predmete za lutke ;razvija  osjećaj za lijepo i tako postupno razvija osobni stil i ukus. Tu se stvaraju.

U GLAZBENOM KUTIĆU glazbenu kulturu stječemo i stvaramo tijekom  života pri tom učeći se kvalitetnom izboru sadržaja. Dijete predškolske dobi voli slušati, pjevati pjesme te se glazbeno izražavati svirajući na različitim instrumentima.












Dramski program u Zvončici (Posebni program)

Djeca su danas izložena raznim medijima, od televizije, interneta do mobitela, koji često privlače veliku pažnju gledatelja, ne nudeći zapravo stvarno iskustvo i doživljaj. Smatramo da je važno djeci omogućiti vrijeme za maštanje, mirno razmišljanje, istraživanje svojih iskustava, kreativno stvaranje, aktivno kreiranje mogućih situacija, prerađivanje zbunjujućih i novih situacija i sl. Ideja organizacije dramskog programa u vrtiću jest omogućiti djetetu vrijeme za istraživanje i produbljivanje svojih iskustava te uživanje u kreativnom zanosu koji pruža scenska igra.

Pripremi umjetničkog konteksta treba pristupiti stručno, nudeći promišljeno bogatstvo raznih materijala i aktivnosti, jer upravo takvo okruženje djecu poziva na igru i stvaranje. Predmeti svakodnevne uporabe u trenu postaju poticaji i rekviziti kojima djeca nadograđuju svoju imitativnu-simboličku igru u igru uloga (kuhača može postati čarobni štapić, veliki sladoled,  prekrivač za lutke plašt, a kutija s čarobna škrinja s predmetima...). 

Prihvaćanje djetetove prirodne kreativnosti, koje tijekom odgojno-obrazovnog procesa dijete izražava, treba pažljivo  njegovati, poticati i razvijati različitim oblicima izražavanja i stvaranja. Najveći značaj jest u tome da dijete dobije dovoljno ljubavi, slobode, zabave i moći. Djeca koja kroz različite umjetničke aktivnosti kontinuirano uče različite modalitete verbalne i neverbalne komunikacije, upoznaju se s različitostima i njihovim vrijednosnim sustavima, kulturnim i civilizacijskim, lakše će i konstruktivnije prihvaćati i razumijevati zajednicu i sudjelovati u njenom životu.





Sportski program u ZVONČICI (pOSEBNI PROGRAM)

Današnji životni stil, okarakteriziran užurbanošću, dovodi do veoma niske zastupljenosti tjelesnih aktivnosti u našem životu, pa tako i kod djece predškolske dobi. Znajući da su tjelesne aktivnosti važan korak u prevenciji prekomjerne težine djeteta, deformacija lokomotornog sustava te oboljenja krvožilnog sustava. Novija istraživanja sve više govore o potrebi za tjelesnim vježbanjem u djece predškolske populacije te je potrebno motivirati djecu od najranije dobi da budu fizički aktivna. 

 Upravo iz tog razloga, u igraonicu ćemo uvesti sportski program koji se temelji na potrebi djeteta za kretanjem putem igre i zabave, kao osnovnoj aktivnosti djeteta u veseloj i opuštajućoj atmosferi bez naglašenih napora i opterećenja s krajnjim rezultatom. Sve to, uz poštivanje razvojnih karakteristika djece i razvojno primjeren program ima za svrhu poticanje cjelovitog razvoja djeteta.




 eKO PATROLA U ZVONČICI -  program za održivi razvoj (pOSEBNI PROGRAM)


Kada govorimo o održivom razvoju i ekologiji, upravo je ova igraonica mjesto gdje dijete živi i uči.  Stoga je od velike važnosti da im se stručno pristupi te kod djece razvije ekološka osjetljivost.

Poznato je da sve što se nauči u ranom djetinjstvu ostaje kao temeljno znanje za budućnost te smo stoga ovu spoznaju iskoristili za stvaranje temeljnih znanja i usvajanja vrijednosti te ekološke osjetljivosti djece, a sve to s ciljem izgrađivanja kvalitetne odrasle osobe koja će uistinu ekološki promišljati i djelovati. Ono što dijete predškolske dobi nauči kao dobru naviku nosit će sa sobom do kraja života.

Djeca predškolske dobi uče čineći i međusobno surađujući, a ovakve komponente odgojno obrazovnog rada idealne su za usvajanje ekoloških i drugih vrijednosti kod djece predškolske dobi. Budući da većina djece u ovoj dobi još nije temeljito upoznata s ekološkim temama, one se djeci predstavljaju postepeno, kroz sve odgojno-obrazovne sadržaje. 

Od iznimne važnosti je prilagođavanje aktivnosti dječjoj dobi i njihovim sposobnostima.  U Eko patroli djeci je zadatak održavati okoliš čistim i urednim, sakupljati otpad, reciklirati. saditi cvijeće i druge biljke. 






 Kreativni plesovi i ritmika U ZVONČICI (Posebni program

Cilj programa kreativnog plesa je približavanje plesne umjetnosti djeci kroz umjetnički doživljaj i izražavanje, stjecanje osnovnih znanja i vještina u plesu, otkrivanje i razvijanje plesne nadarenosti, poticanje stvaralaštva te poticanje na međusobno uvažavanje i suradnju. Kroz program kreativnog plesa, dijete razvija svoju kreativnost i maštovitost, sluh, ritam i pamćenje te se upoznaje s osnovnim pojmovima u plesnoj umjetnosti. 

Putem ovog programa, djeca će biti uvedena i u svijet glazbe, čime će razvijati daljnji senzibilitet za umjetnost i kulturu.



 MALA RAČUNAlna radionica u zvončici (Posebni program

Mala računalna radionica uvijek ima zainteresirane članove koji vrlo rado provode slobodno vrijeme na računalima učeći, igrajući igrice i surfajući internetom. Instrukcije iz matematike, fizike, engleskog i njemačkog jezika, kao i ostalih školskih predmeta su, također, vrijedan edukativni sadržaj za djecu koja imaju poteškoća sa savladavanjem školskoga gradiva ili žele unaprijediti svoja znanja.

O programu informatike u SOS  igraonici Zvončica:

U posljednjih nekoliko desetljeća razvoj računalne znanosti omogućio je stvaranje informacijske i komunikacijske tehnologije koja je snažno i temeljito promijenila svijet oko nas. Primjena računala u svim područjima današnjega života mijenja i način shvaćanja svijeta u kojemu živimo. Digitalna pismenost danas je neophodna svakomu pojedincu kako bi mogao upotrebljavati računala i različite računalne sustave pri obavljanju svakodnevnih obveza.

Poticanje digitalnih kompetencija informatike priprema djecu predškolske dobi za mnoga područja djelovanja, osobna i poslovna. Osobiti doprinos uvođenja programa Informatike očituje se u razvoju računalnog načina razmišljanja koje uključuje i tehnike rješavanja problema.







Projekti u sos igraonici zvončica

Naš  je program humanistički, usmjeren je na dijete, a ostvaruje se i  kroz projekte osmišljene za predškolsku i školsku djecu. Ovdje će se naći cijeli popis projekata koje provodimo ili smo ih već proveli"



Projekti su osmišljeni tako da kod djece potiču aktivno učenje pušta se djetetu da uči „čineći“, samostalno i u društvu sa svojim vršnjacima, da razvija sve svoje potencijale, sposobnost opažanja, kreativnost, samostalnost. Nastanak, razvoj i trajanje projekta određuju djeca istražujući prema svojim potrebama i interesima , a i voditeljice igraonice, te SOS majke su podrška, suradnici i partneri u njihovom provođenju. Projekte provodimo na nivou kuća pa su djeca svih dobnih skupina uključena u njih.









Report abuse Learn more